Okolí

nechte se inspirovat k výletům na zajímavá místa v okolí

Frýdlantská rozhledna na Resslově vrchu
Ve výšce 399 metrů n. m. stojí nad městem Frýdlant 21 metrů vysoká rozhledna. Ta nahradila starou dřevěnou věž otevřenou 6. června 1890 a pro zchátralost uzavřenou a strženou v roce 1906. Viditelnost z věže je nyní poněkud menší, ale přesto stojí zato vystoupit po 100 žulových schodech do podlažního plata. Výhledu dominuje Frýdlantský zámek, tyčící se na kopci na opačném konci města, severní svahy Jizerských hor, táhlý vrchol Vysoký s větrníky elektráren, nakouknout můžete i do sousední Polské republiky. 

Klášter Hejnice

Klášter Hejnice
Klášter v Hejnicích bylo zbudován v bývalém františkánském klášteře, který tvoří komplex s bazilikou Navštívení Panny Marie.  Hejnický klášter s chrámem Navštívení Panny Marie jsou nejvýznamnějším duchovním centrem gallasovské a clam-gallasovské patronátní správy. Poutní areál tvoří bývalý františkánský klášter postavený podle návrhu Marca Antonia Canevalle na konci 17. století a chrám Navštívení Panny Marie z počátku 18. věku, jehož autorem byl pražský architekt Thomas Haffenecker. Klášter nabízí průvodcování po Bazilice Navštívení Panny Marie, ubytování, vlastní restauraci, je pořadatelem výstav, mnoha koncertů a jiných kulturních akcí. Zároveň slouží jako informační centrum pro Hejnice a blízké okolí.

Vyhlídky nad Lázněmi Libverda
Pět atraktivních vyhlídkových míst nad Lázněmi Libverda je osazeno dřevěným stojanem s informační tabulí. Na každé z nich najdete jednu z místních legend společně s místopisem vztahujícím se k vyhlídce.  
V roce 2009 byly na jednotlivé vyhlídky umístěny krásné dřevěné sochy představující pohádkové bytosti související s místními pověstmi, vzniklé v rámci sympozia Libverdské sochání 2009. V informačním centru máte možnost získat informační materiál i razítka pohádkových bytostí do mapky.

Vyhlídka Libverdských pramenů 
Vyhlídku najdete na severní stráni nad centrem obce nedaleko od schodů k Obřímu sudu (cca 100 m vlevo při cestě nahoru). Poskytne Vám nádherný jižní pohled na dolní část Libverdy, zejména pak na lázeňský areál s kolonádou, parkem a kulisou Jizerských hor.

Vyhlídka pekelské sázky

Vyhlídka Pekelské sázky
Vyhlídku najdete v parčíku u hlavní silnice cca 300 m od Obřího sudu ve směru Přebytek a Nové Město pod Smrkem. Poskytne Vám jeden z nejkrásnějších pohledů na osadu Peklo a jeho údolí. 

Vyhlídka dobrého ducha MUHU

Vyhlídka Dobrého ducha MUHU
Vyhlídku najdete na okraji lesa cca 200 m za Obřím sudem ve směru po žluté turistické značce na Nové Město pod Smrkem. Poskytne Vám nádherný jižní pohled na střední a horní část Libverdy, masiv Smrku s rozhlednou (1.124 m.n.m.) a panorama Jizerských hor.

Vyhlídka Hájníkova kohouta
Vyhlídku najdete na konci horní Libverdy pod "Jizerskou chatou" u cesty směrem do lesa k "Chatě Hubertka" a vyhlídce "Kočičí kameny". Poskytne Vám krásný a netypický západní pohled do údolí Libverdy.

Štolpišské vodopády

Štolpišské vodopády
Vodopády patří mezi nejkrásnější místa Jizerských hor. Najdete je v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny nedaleko města Hejnice. V nádherném údolí nedaleko města Hejnice se v minulosti těžily drahé kovy. Dnes tu však po těžbě není ani památky. Najdete tu staleté buky, temné rokle a dva potoky Malý a Velký Štolpich. Cestu tu však musíte volit jedině po pěšinách podél potoků, jinde je terén neschůdný.  Potok Velký Štolpich vytváří v horní části soutěsky několika stupňový vodopád, který je téměř 30 metrů vysoký. Nazývá se Vodopád Velkého Štolpichu. Návštěvníci ho mohou dobře sledovat buď z lávky, jež se nad potokem klene na náhorní straně, nebo z vyhlídky na jeho úpatí. K vodopádu Velký Štolpich se dostanete z města Hejnic po červené turistické značce.    
V dalším úseku můžete objevit také menší vodopádky a kaskády. To jsou vodopády potoka Malý Štolpich. Nejkrásnější  je metrový vodopád na spodním toku, ale je zde také poměrně vysoký vodopád na horním toku potoka v kamenné suti.  Divoká krajina vás nadchne stejně jako C. M. Webera, který se zdejším místem nechal inspirovat ke své opeře Čarostřelec v době, kdy se léčil v nedalekých lázních.

Ještěd

Rozhledna Ještěd
Hora Ještěd se pne do výšky 1012 metrů nad mořem a najdete ji jižně od Liberce v severních Čechách. V současnosti na vrcholu naleznete hotel s restaurací, televizní vysílač a také přírodní park. Před stavbou vysílače zdobil Ještěd velký kříž. Kříže na Ještědu mají dlouhou historii a jejich výskyt se dokládá od roku 1737. Úplně první kříž byl z kamene a vydržel do roku svého povalení – 1812. Od roku 1834 tradice pokračovala, ale střídaly se tu jenom dřevěné kříže. Současný kříž pochází z roku 1990. Jeho předchůdce byl tajně uříznut na pokyn dřívějšího komunistického předsedy libereckého národního výboru.
Ještěd Vám také nabídne úchvatné výhledy do okolí. Za pěkného počasí dohlédnete na nedaleké Jizerské hory, Liberec, ale také až do Krkonoš.

ZOO Liberec

ZOO Liberec
Na ploše 14 ha můžete obdivovat přes 170 druhů zvířat (1438 zvířat) ze všech kontinentů. Mezi nejzajímavější chované druhy patří takin čínský, zebra bezhřívá a sob lesní, levhart sněžný, margay, pavián pláštíkový a mangabej žlutobřichý, viskača, dracéna krokodýlovitá nebo ara hyacintový a orlosup bradatý. Zcela mimořádná je naše kolekce horských kopytníků a dravých ptáků.

iQLANDIA

iQLANDIA 
čtyřpatrové vědecko - zábavní centrum, které ti přiblíží vědu hravou formou. Součástí je přes 400 interaktivních exponátů, mj.i první humanoidní robot v ČR – Thespian, a také planetárium. 
Science centrum stojí poblíž centra Liberce v městské části Jeřáb a jeho rozloha je 10 000 m².

Liberecká výšina

Liberecká výšina
Pokud navštívíte libereckou ZOO a budete chtít dále pokračovat, pak máme pro vás tip na další výlet, který je od zahrady vzdálen jen 1 km do mírného kopce. Tím je rozhledna s restaurací v Jizerských horách Liberecká výšina, kam dojdete po žluté turistické značce z Lidových sadů. Samozřejmě je možné zajet i autem a zaparkovat přímo u objektu. I zde se potkáte s několika zvířaty jako je lama Livy, beránek Béďa nebo mazlivý oslík Ríša. Na vrchol 25 metrů vysoké věže vede 107 schodů, odkud budete mít nádherný výhled na stotisícový Liberec včetně Ještědu, zalesněné hřebeny Jizerských hor i nedaleký Jablonec nad Nisou. Svůj výlet je možné zakončit třeba sladkou tečkou v podobě palačinky nebo vídeňského trhance v místní restauraci s terasou.

Obří sud

Obří sud

Jen kousek od vily Tess se na kopci nachází unikátní restaurace Obří sud, kam můžete vystoupat po schodech. Na ty se dostanete buď kousek od kolonády nebo přejdete ulici a za autobusovou zastávkou půjdete do kopečka, kde se na ně napojíte. Vše vám rádi ukážeme a vysvětlíme. 

Restaurace je opravdu skutečný dřevěný sud, ke kterému byla později přistavěna další budova. Můžete k ní dojet i autem směrem na Přebytek a Nové město pod Smrkem, počítejte ale se zpoplatněným parkovištěm. Tento výlet si nenechte ujít i pro jedinečný výhled na celé panorama hlavního hřebene Jizerských hor.

Státní hrad a zámek Frýdlant

Státní hrad a zámek Frýdlant

Jedná se o jeden z nejnavštěvovanějších historických objektů České republiky. Je unikátní tím, že v sobě spojuje středověký hrad a renesanční zámek. Hrad byl vybudován v polovině 13. století. K vidění jsou interiéry hradu i interiéry zámku, které je možno navštívit v samostatných prohlídkových trasách. Všechny prostory jsou vybaveny původním nábytkem, obrazy, porcelánem a dalšími doplňky.  

 

Vodní nádrž Fojtka

Vodní nadrž Fojtka

17 km od vily Tess směrem na Liberec doporučujeme si udělat zastávku v Mníšku, kde se na potoce Fojtka nachází přehradní nádrž. Ta je oblíbená mezi rybáři díky výskytu lososovitých ryb i milovníky přírodních koupališť a na jednom z břehu naleznete i nudistickou pláž. V chladnějších dnech určitě stojí za to se projít kolem přehrady a na konci si dát něco dobrého nebo pivko ve stánku přímo u koupaliště. Výborné jsou zde topinky s masovou směsí nebo ledová káva. V letním období si vše vychutnáte na terásce. 

K přehradě se dostanete, pokud u mníšeckého kostela směrem od Libverdy odbočíte doleva a za vlakovým přejezdem se dáte doprava. Pak už nelze přehradu minout. Parkování je zde možné na několika místech a bez poplatku.

Zámek Sychrov

Zámek Sychrov

Pokud patří mezi vaše oblíbené pohádky Nesmrtelná teta nebo Zlatovláska pak doporučujeme navštívit novogotický zámek Sychrov, kde se tyto pohádky natáčely. Zámek nabízí tři okruhy prohlídek a dále i prohlídky noční, ukázky sokolnictví a pořádají se zde i koncerty. Pro děti je možno využít prohlídku s princeznou, která trvá jen 25 minut. 
Součástí zámku je i rozsáhly anglický park, kde se dodnes zachovaly i velmi cenné dřeviny z původních výsadeb z 19. století. Součástí zahrady jsou i romantické stavby jako je Vodárenská věž, umělá zřícenina Arturův hrad, Rudolfova vyhlídka, strážní domky, bazénky, čínské jezírko, kamenná pítka pro ptáky a atmosféru dokreslují lavičky s litinovou kostrou s motivy uschlého větvoví. 
Zámek je od Libverdy vzdálen 47km a pokud k nám jedete od Prahy, můžete ho navštívit třeba po cestě domů. Zajížďka je minimální.

Vodní nádrž Josefův Důl

Vodní nádrž Josefův důl
Nejmladší a zároveň největší přehradou Jizerských hor je přehrada Josefův důl. Ačkoliv se nedostanete do bezprostředního okolí přehrady, přesto doporučujeme si sem výlet udělat. Výhledy a panoramata jsou zde dechberoucí a díky upraveným přístupovým cestám se bude jednat o velmi příjemnou procházku. K přehradě vedou cyklistické stezky vhodné i pro in-linisty. 

 

Lanový park Bedřichov

Lanový park Bedřichov

Pokud plánujete navštívit Bedřichov v Jizerských horách, jako zpestření a lehký adrenalin doporučujeme navštívit lanový park Bedřichov. Park nabízí tři lezecké okruhy ve výšce 2 - 9  metrů v korunách stromů a je čistě na vás, jakou obtížnost si zvolíte a na jakou se cítíte. Vedle lanového parku najdete i lezeckou stěnu o výšce 8,5 metru, kde se můžete těšit na 4 různé profily. Stěnu si můžou zkusit úplní začátečníci i zkušení lezci.

Fakultativní služby:

Povlečení, ručníky a utěrky jsou v ceně pobytu.

Příjezd / Odjezd:

15.00 - 19.00 / 8.00 - 10.00